Item Number:
BAM030712000R
Quantity:
Often Purchased Together
Wall mount for Color Control GX & BMV or MPPT
Temperature sensor for BMV-712 Smart & BMV-702
Description
Features of the BMV-712 Smart Battery Monitor.
Bluetooth inside
Download the Victron Bluetooth app
Use a smartphone or other Bluetooth enabled device to
  • Customize settings
  • Monitor all important data on single screen
  • View historical data
  • Update the software when new features become available
Easy to install
Midpoint voltage monitoring
Very low current draw from the battery
Current consumption: 0.7Ah per month (1mA) @12V and 0.6Ah per month (0.8mA) @ 24V Especially Li-ion batteries have virtually no capacity left when discharged until low voltage shutdown. After shutdown due to low cell voltage, the capacity reserve of a Li-ion battery is approximately 1Ah per 100Ah battery capacity. The battery will be damaged if the remaining capacity reserve is drawn from the battery. A residual current of 10mA for example may damage a 200Ah battery if the system is left in discharged state during more than 8 days.
Bi-stable alarm relay
Prevents increased current draw in case of an alarm.
Other features
  • Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge
  • Remaining time at the current rate of discharge
  • Programmable visual and audible alarm
  • Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed
  • 500 Amp quick connect shunt and connection kit
  • Shunt selection capability up to 10,000 Amps
  • Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6.5 – 70V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0.01A)