Item Number:
PMP242160000
Quantity:
Often Purchased Together
Victron Energy Interface MK3-USB (VE.Bus to USB)
Victron Digital Multi Control 200/200A
Description
Features of the - Victron Multiplus 1600VA 24V Inverter Charger 40-16A - 230V
Specifications:
  • Continuous Output Power: 1600VAC - 1300W
  • Peak Power: 2800W
  • DC Input: 19-33V
  • AC Input: 187-265VAC 45-65HZ
  • Max Charge Current: 40A
  • Zero-Load Power: 9W
  • AC Transfer Relay: 16A
  • Maximum Efficiency: 94%
  • Dimension (L*W*H): 470*265*120mm