PSC123051085 - With boat owners in mind this adaptive 5-step charger can provide 30A of charge. The Phoenix 1+1 model provides 3A to the starter-battery, the rest to the ‘house’ bank. Bluetooth enabled, you can monitor the charger and set alarms straight from your phone. Adaptive, intelligent, dynamic charge features.
Item Number:
PSC123051085
Description
Features of the - Phoenix Smart IP43 Charger 12V/30A 1+1 outputs
Bluetooth Smart enabled
Phoenix Smart (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The second output, limited to approximately 3A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Automatic voltage compensation
Adaptive 5-stage charge algorithm: bulk – absorption – recondition – float – storage
The right amount of charge: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use:
The Storage Mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the Storage Mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion (LiFePO₄) batteries
Fully programmable charge algorithm
Remote on-off
VE.Direct interface
For a wired data connection to a Colour Control panel, PC or other devices.
Programmable relay
PRODUCT CODE: PSC123051085
Location
Home / Store / Victron Products / Phoenix Smart IP43 Charger 12V/30A (1+1) 230V