SDTG2401001- The Victron Skylla-TG 24V/100A Battery Charge voltage can be precisely adjusted to suit any sealed or unsealed battery system. In particular, sealed maintenance free batteries must be charged correctly in order to ensure a long service life. Overvoltage will result in excessive gassing and venting of a sealed battery. The battery will dry out and fail.
Item Number:
SDTG2401001
Quantity:
Often Purchased Together
Victron Energy Skylla Control CE
Victron Energy Charger Switch (Skylla-TG)
Description
Features of the - Victron Skylla-TG 24V/100A (1+1) 230V
Perfect chargers for any type of battery
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
Except for the 3 phase input models, the chargers also accept a DC supply.
Controlled charging
Use of TG chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
  • Battery Connection: M8 Studs
  • Dimensions (hxwxd): 365x250x257mm
  • Weight: 10kg
PRODUCT CODE: SDTG2401001
Location
Home / Store / Victron Products / Victron Skylla-TG Charger 24V/100A (1+1) -230V