BPR122022000 - The Victron Energy Smart Battery Protect 12/24V 220A protects the battery against excessive discharge and can be used as a system on/off switch The Smart Battery Protect disconnects the battery from non-essential loads before it is completely discharged (which would damage the battery) or before it has insufficient power left to crank the engine. The on/off input can be used as a system on/off switch.
Item Number:
BPR122022000
Description
Features of the - Victron Energy Smart Battery Protect 12/24V 220A
12/24V auto ranging -
The Smart Battery Protect automatically detects system voltage one time only.
Bluetooth: programming made easy -
A special setting for Li-ion batteries -
Ultra-low current consumption -
Over voltage protection -
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16.3V respectively 32.6V.
Ignition proof -
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Delayed alarm output -
The alarm output is activated if the battery voltage drops below the pre-set disconnect level during more than 12 seconds. Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Delayed load disconnect and delayed reconnect -
PRODUCT CODE: BPR122022000
Reviews
Location
Home / Store / Victron Products / Victron Energy Smart Battery Protect 12/24V 220A