The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
Item Number:
CCH024016000
Description
Features of the - Victron Energy Centaur Battery Charger 24V/16A (3)
Quality without compromise
Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz. The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
Three outputs that each can supply the full output current
Three-stage charging, with temperature compensation
The Centaur charges at bulk rate until the output has reduced to 70% of the rated Amps, at which a 4 hour timer begins. After the timed period the charger switches to float rate. An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries.
Recommended battery capacity (Ah): 45 - 150
Dimensions: 355x215x110mm
Weight: 3.8kg
PRODUCT CODE: CCH024016000
Location
Home / Store / Victron Products / Victron Energy Centaur Battery Charger 24V/16A (3)