ORI241224110 -The Orion-Tr is a versatile DC to DC Converter with adjustable output voltages.
Item Number:
ORI241224110
Description
Features of the - Victron Orion-Tr 24/12V-20A (240W) Isolated DC-DC converter
Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Input fuse (not replaceable)
On 12V and 24V input models only
Specifications
  • Input voltage range (1): 16-35V
  • Under voltage shut down: 14V
  • Under voltage restart: 15V
  • Nominal output voltage: 12,2V
  • Output voltage adjust range: 10-15V
  • Cont. output current at nominal output voltage and 40°C: 20A
  • Maximum output current (10 s) at nominal output voltage: 25A
  • Short circuit output current: 50A
  • Cont. output power at 25°C: 300W
  • Efficiency: 88%
  • Off load current: < 100mA
  • Operating temperature range: -20 to +55°C (derate 3% per °C above 40°C)
  • DC connection: Screw terminals
  • Maximum cable cross-section: 16 mm² AWG6
  • Dimensions hxwxd: 130 x 186 x 70 mm (5.1 x 7.3 x 2.8 inch)