Item Number:
SKY012070100
Description
Features of the - Victron Skylla-IP65 12V/70A 3-Outputs 120-240V
Skylla-IP65 (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The Skylla-IP65 (1+1) features 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 3 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
IP65 protection
LCD display
CAN-bus interface (NMEA2000)
Synchronised parallel operation
The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the Battery Safe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage mode
The Storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (26,4 V for 24 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
PRODUCT CODE: SKY012070100
Location
Home / Store / Victron Products / Victron Skylla-IP65 12V/70A 3-Outputs 120-240V