Item Number:
BAT412350084
Quantity:
Often Purchased Together
Battery Shunt with Display - 500A
Description
The Victron Energy 12V 38Ah AGM battery has very low internal resistance making them particularly suitable for high current discharge applications such as for inverters, thrusters and winches.
VRLA AGM: design life 7-10 years
Features of the 38Ah 12V AGM battery
Sealed (VRLA) AGM Batteries
Low Self-Discharge
Exceptional Deep Discharge Recovery
Victron VRLA batteries have exceptional discharge recovery, even after deep or prolonged discharge.
Battery Discharging Characteristics
Dimensions
  • L x W x H - 197 x 165 x 170mm 12.5kg
PRODUCT CODE: BAT412350084
Location
Home / Store / Batteries & Chargers / Leisure Batteries - Wet Lead Acid / 38Ah - 12V Victron AGM Deep Cycle Battery