eTrek 2400W Portable Power Station
In this age of electronic products, it is difficult for us to live without electricity, so a convenient power station is a perfect answer to keep you up and running during power outages, whilst camping or working away from a mains power supply. The eTrek 2400 is an all in one Portable Power Solution featuring a 2160Wh LiFePO4 battery and built in 2400W pure sine wave inverter.
SPECIAL OFFER ....... ENDS 13TH MAY 2026
Item Number:
ETREK2400
Quantity:
Options
Colour Selection*
YELLOW
Often Purchased Together
Sunshine Portable Folding Solar Panel - 150W
Sunshine Portable Folding Solar Panel - 200W
Description
eTrek 2400W Portable Power Station is an all in one power solution featuring 2160Wh of LiFePO4 battery storage and a 2400W pure sine wave inverter. Whether you are looking to power equipment at home or outdoors in remote location away from home, the eTrek 2400 can provide a reliable source of quiet, clean power, making it a great alternative to diesel/petrol generators.
Features
  • Output up to 10 devices
  • Three charging methods: AC wall socket, solar panel, car socket
  • Over-Current, Over-Voltage, and Over-Temperature Protection
  • Environmentally Friendly / clean / quieter / cost-effective
  • Car Charging Cable
  • Power Adapter (for mains charging)
  • Solar Charging Cable
The eTrek 2400W Portable Power Station has a battery capacity of 2160Wh (48V; 45Ah); and is equipped with an excellent battery management system (BMS) that offers temperature control, voltage protection, over-current protection and short-circuit protection, keeping all your electronic equipment safe.
LiFePO4 battery power supply
Supply power to 10 devices at the same time
Outdoor Backup Power
Features a strong handle for easy carrying. Built in to the side of the unit is a 4W super-bright emergency flashlight, which is suitable for lighting large areas. There are 3 easy to select lighting modes (Low-Full-Flash)
Technical Specification
  • Capacity: 2160Wh
  • AC Output: 230V/2400W(Rated);4800W(Peak)
  • DC 12V Output x 2: 12V/8A
  • Cigarette Lighter Output: 12V/10A
  • QC 3.0 Output x 4: 5V/3A 9V/2A 12V/1.5A
  • Type C Output x 2: PD 100W: 5V/3A; 12V/3A; 15V/3A; 20V/5A
  • DC Input: 12~80V - 650W max
  • LED Light: Max 4W(Low-Full-Flash)
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Size: 466*300*310mm
  • Net Weight: 23.0kg
PRODUCT CODE: ETREK2400
Location
Home / Store / eTrek 2400W Portable Power Station