SOL-SZ100
Quantity:
Cable Length Selection
4mm Extension Cable with MC4 Connectors
Often Purchased Together
10A MPPT Controller Xtra Series built-in Bluetooth
DuoRacer Dual Battery MPPT Solar Charge Controller 10A 12/24V
4mm² - Battery to Controller Cables & Fuse Kit -  10,20A
4mm² - Battery to Dual Controller Cables & Fuse Kit - 10,20A
Bostik Fixing Adhesive
Bostik Fixing Adhesive
Description
With a Sunshine 100W solar panel you could expect to generate around 27 amps per day when used in conjunction with a PWM solar charge controller and around 33 amps per day with an MPPT solar controller during the summer months. Multiple panels can be connected to acquire higher power if needed.
Specifications
  • Maximum Power (Pmax): 100W
  • Maximum Power Current (Ipm): 5.39A
  • Maximum Power Voltage (Vpm): 18.56V
  • Short Circuit Current (Isc): 5.72A
  • Open Circuit Voltage (Voc): 21.76V
  • Nominal Operating Cell Temp. (NOCT): -45 to 80°C
  • Maximum System Voltage: DC500V
  • Maximum Series Fuse: 9A
  • Size: 450 x 1190 x 30mm
  • Weight: 5.7kg
Features
  • 700mm of 4mm single-core insulated cable, fitted with MC Type 4 connectors
  • High Performance Monocrystalline Cells
  • Factory fitted aluminium frame with pre-drilled mounting holes
  • Multiple pieces can be connected to acquire higher power
  • Suitable for charging all types of 12 volt batteries
  • Fitted with bypass diodes to minimise the effect of shading
  • Completely weatherproof
Guaranteed Performance
  • 5 Years Manufacturers Warranty
  • 10 Years Warranty 90% Power Output
  • 25 Years Warranty 80% Power Output
Suitable Solar Charge Controllers
  • PWM Solar Controller 10A - 12/24V
  • PWM Dual Battery Controller 10A - 12/24V
  • MPPT Solar Controller 10A - 12V/24V (10% - 30% more power generation)
  • MPPT Dual Solar Controller 10A - 12V/24V (10% - 30% more power generation)
For the best performance we would recommend 4mm single core cable is used the same as the existing cable already attached to the solar panel junction box. The most efficient method of extending the existing cable is by using 4mm single-core cable fitted with a pair of compatible MC Type 4 Solar Connectors.
PRODUCT CODE: SOL-SZ100
Location
Home / Store / Sunshine Solar 100W 12V Mono - Slimline