VP100024
Quantity:
Item Options
Inverter to Battery Cables - Red & Black
700mm - Included
Often Purchased Together
3m Wired Remote ON/OFF Switch
3m Wired Remote ON/OFF Switch
AC - 20A Changeover Switch with Centre Off
Battery Shunt with Display - 500A
Description
Numerous uses for off grid installations large and small, whether it be in the home, outbuildings, caravan, motorhome, car, truck or boat the Sunshine range of inverters give you a 230V power supply wherever you need it.
Sunshine power inverters have advantages of being compact, light weight, & low noise, once connected to a 24V battery bank, you get 230V AC directly from the power inverters UK output socket giving you a stable power supply for running your electrical appliances.
FEATURES
  • Soft Start
  • USB Port
  • RCD Compatibility - Switchable
  • Single AC outlet
  • Over-temperature protection
  • Low battery voltage alarm
  • Low battery voltage shutdown
  • High battery voltage shutdown
  • Overload protection, short circuit protection, polarity reverse connection protection
*Optional Extra - Remote On/Off Switch*
Specifications
  • 1000W pure sine wave power inverter
  • Output waveform: pure sine wave inverter
  • Continuous power: 1000 Watt
  • Surge power: 2000 Watt
  • Input voltage: 20 - 30V DC (24V)
  • Output volt: 230
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Efficiency: >85%
  • Cables Supplied: 2 x 700mm - 6mm˛
  • Dimension (L*W*H): 340*150*70mm
  • Weight: 2.62KG
Certification: CE-EMC/LCD RoHS E-Mark
PRODUCT CODE: VP100024
You Might Also Like...
500W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
SALE
39 Points
1500W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
SALE
83 Points
2000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
105 Points
3000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
153 Points | Out of Stock
Location
Home / Store / Power Inverters / Pure Sine Wave Inverters 24V / 1000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter