VP400024
Quantity:
Item Options
Inverter to Battery Cables - Red & Black
700mm - Included
Often Purchased Together
3m Wired Remote ON/OFF Switch
3m Wired Remote ON/OFF Switch
Inline Mega Fuse Kit
Inline Mega Fuse Kit
AC - 20A Changeover Switch with Centre Off
Battery Shunt with Display - 500A
Description
Sunshine power inverters have advantages of being compact, light weight, & low noise, once connected to a 24V battery bank, you get 230V AC directly from the power inverters UK output socket giving you a stable power supply for running your electrical appliances.
FEATURES
  • Soft Start
  • USB Port
  • Dual AC outlets
  • Over-temperature protection
  • Low battery voltage alarm
  • Low battery voltage shutdown
  • High battery voltage shutdown
  • Overload protection, short circuit protection, polarity reverse connection protection
*Optional Extra - Remote On/Off Switch*
Specifications
  • 4000W pure sine wave power inverter
  • Output waveform: pure sine wave inverter
  • Continuous power: 4000 Watt
  • Surge power: 8000 Watt
  • Input voltage: 20 - 30V DC
  • Output volt: 230
  • Frequency: 50Hz
  • Efficiency: >85%
  • Cables Supplied: 4 x 700mm - 16mm˛
  • Dimension (L*W*H): 453*220*150mm
  • Weight: 8.23KG
Certification: CE-EMC/LCD RoHS E-Mark
PRODUCT CODE: VP400024
You Might Also Like...
1000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
SALE
61 Points
1500W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
SALE
83 Points
2000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
105 Points
3000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter
153 Points | Out of Stock
Location
Home / Store / Power Inverters / Pure Sine Wave Inverters 24V / 4000W - 24V Pure Sine Wave Sunshine Power Inverter