Item Number:
BPR000220400
Description
Battery Protect BP-220 Specifications
  • Max. continuous load current* 200A
  • Peak current (during 30 seconds) 600A
  • Operating voltage range 6 –35V
  • Current consumption When on: 1,5 mA When off or low voltage shutdown: 0,6 mA
  • Alarm output delay 12 seconds
  • Maximum load on alarm output 50 mA (short circuit proof)
  • Load disconnect delay 90 seconds (immediate if triggered by the VE.Bus BMS)
  • Load reconnect delay 30 seconds
  • Default thresholds Disengage: 10,5V or 21V Engage: 12V or 24V
  • Operating temperature range Full load: -40°C to +40°C (up to 60% of nominal load at 50°C)
  • IP rating Electronics: IP67 (potted)
  • Connections: IP00 Connection: M8
  • Weight: 0.8 kg
  • Dimensions (hxwxd) 62 x 123 x 120 mm
Features of the - Victron Battery Protect 12/24V 220A
12/24V auto ranging
The Battery Protect automatically detects system voltage
Programming made easy
A special setting for Li-ion batteries
Ultra low current consumption
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16V respectively 32V.
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Delayed alarm output
The alarm output is activated if the battery voltage drops below the preset disconnect level during more than 12 seconds. Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Delayed load disconnect and delayed reconnect
PRODUCT CODE: BPR000220400
Location
Home / Store / Victron Products / Victron Battery Protect 12/24V 220A