CCH012060000 - The Centaur range of battery chargers features auto-ranging input covering 90-265VAC 50/60Hz input meaning they can be used anywhere in the world. Crucially, and unlike many other products that state universal input, the Centaur range will maintain full output power within the entire specified range. Other features include fully automatic three stage charge characteristic that ensures batteries are fully charged every time and three isolated charge outputs for multi battery configurations to suit the majority of typical installations. The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
Item Number:
CCH012060000
Description
Features of the - Victron Energy Centaur Battery Charger 12V/60A (3)
Quality without compromise
Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz. The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
Three outputs that each can supply the full output current
Three-stage charging, with temperature compensation
The Centaur charges at bulk rate until the output has reduced to 70% of the rated Amps, at which a 4 hour timer begins. After the timed period the charger switches to float rate. An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries.
Recommended battery capacity (Ah): 240 - 600
Dimensions: 426 x 239 x 135mm
Weight: 5kg
PRODUCT CODE: CCH012060000
Location
Home / Store / Victron Products / Victron Energy Centaur Battery Charger 12V/60A (3)