Item Number:
CYR010230412
Description
The functionality of the Cyrix-Li-ct is analogous to the Cyrix-ct.
The Cyrix-Li-ct will parallel connect a lead acid starter battery and a LiFePO4 battery:
  • if the charge disconnect output of the VE.Bus BMS is high
  • if it senses 13,4 V (resp. 26,8 V) or more on one of its power terminals
The Cyrix will disengage immediately:
  • when battery voltage drops below 13,2 V
PRODUCT CODE: CYR010230412
Location
Home / Store / Cyrix-Li-Ct 12/24V 230A Intelligent Li-Ion Battery Combiner