VM100024
Quantity:
Often Purchased Together
Inline Mega Fuse Kit
Inline Mega Fuse Kit
AC - 20A Changeover Switch with Centre Off
Battery Shunt with Display - 500A
Description
Sunshine power inverters have advantages of being compact, light weight, & low noise, once connected to a 24V battery bank, you get 230V AC directly from the power inverters UK output socket giving you a stable power supply for running your electrical appliances.
FEATURES
  • Single AC Outlet
  • Over-temperature protection
  • Low battery voltage alarm
  • Low battery voltage shutdown
  • High battery voltage shutdown
  • Overload protection, short circuit protection, polarity reverse connection protection
Specifications
  • 1000W Modified sine wave power inverter
  • Output waveform: Modified sine wave inverter
  • Continuous power: 1000watt
  • Surge power: 2000Watt
  • Input volt: 20-30V DC
  • Output volt: 230
  • Frequency: 50Hz
  • Efficiency: >86%
  • Cables Supplied: 2 x 700mm - 6mm˛
  • Dimension (L*W*H): 240*150*70mm
  • Weight: 1.75KG
Certification CE-EMC/LCD RoHS
Technical Data Sheet
PRODUCT CODE: VM100024
You Might Also Like...
600W - 24V Modified Sine Wave Sunshine Power Inverter
SALE
15 Points
1500W - 24V Modified Sine Wave Sunshine Power Inverter
SALE
49 Points
2000W - 24V Modified Sine Wave Sunshine Power Inverter
65 Points
3000W - 24V Modified Sine Wave Sunshine Power Inverter
98 Points
Location
Home / Store / Power Inverters / Modified Sine Wave Inverters 24V / 1000W - 24V Modified Sine Wave Sunshine Power Inverter