TRIRON1206N
Quantity:
Often Purchased Together
MT52 - Remote Meter for Solar Controller
Remote Temperature Sensor
Remote Temperature Sensor
Epever WiFi Adapter 2.4G RJ45-D
4mm² - Battery to Controller Cables & Fuse Kit -  10,20A
Bluetooth Adapter
Bluetooth Adapter
Description
Features
  • MPPT function
  • Bluetooth (Bluetooth Adapter required)
  • Compatible with lead acid & lithium-ion batteries
  • 5VDC dual USB outputs
  • Built in display
  • Optional 2m wired remote display
  • Microprocessor controller pulse width modulation (PWM) charging
  • Overload protection
  • Overcharge protection
  • Short circuit protection
  • Lightning protection
  • Reverse discharge protection
  • Reverse polarity connection protection
  • Under voltage protection
  • Rated battery voltage 12/24vdc
  • RJ45 communication port for optional remote meter
Specifications
  • Max Rated Charging Current: 10 amps
  • Max Rated Load Current: 10 amps
  • Rated Solar Charge Power: 130 Watts @ 12V - 260 Watts @ 24V
  • Max Input Voltage: 60Vdc
  • MPPT Efficiency: 99.5%
  • Self Consumption: ≤14mA/12V - ≤15mA/12V
  • System Voltage: 12V/24V Auto-set
  • Working Temperature: -35° to +55°
  • Battery Selection: Gel, Sealed, Flooded, Lithium-ion
  • Enclosure: IP30
  • Temperature Compensation: -30mV/°C/12V @ 25°C
  • Control Mode: MPPT Charging
  • Max PV Wire Size: 6mm²
Dimensions: 150mm x 216mm x 56.7mm
Weight: 0.92kg
PRODUCT CODE: TRIRON1206N
Location
Home / Store / Solar Controllers / MPPT Controllers - Single Battery / 10A MPPT Charge Controller Triron Series